17.05.2013

Dünyanın Sorunu


  İki psikiyatri uzmanı,on yıl kadar önce bir teori ortaya atmış..Şöyle ki;"Cehalet,gerçek bilginin aksine;bireyin kendine olan güvenini artırır."

  Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı.Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
· Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· Niteliksiz insanlar,niteliklerini abartma eğilimin-dedir.
· Niteliksiz insanlar,gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· Eğer nitelikleri,belli bir eğitimle artırılırsa aynı niteliksiz insanlar,niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar
  Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik;"Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi..

  Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti.Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri;hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.

  Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise “en alçakgönüllü” deneklerdi;soruların yüzde 70'ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.

  Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı;

 “İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi,kendini ve yaptıklarını övmekten her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz!Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.Sonuçta,‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler..

  Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında ‘fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmazlar,kıymetlerinin bilinmesini beklerler..Tabi beklerken kırılırlar,kendilerini daha da geriye çekerler..Muhtemelen üstleri tarafından da ‘ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar.."

  N'olur fazla mütevazi olmayın!."Siz de çevrenize şöyle bir bakın." diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz,bir dolu isim geçti..

  Bence Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".

  Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel'in bir sözüyle bitiriyorum:

 “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

2 yorum:

  1. bayıldım yazına tebrikler çok güzel olmuş sanırım senin bloğunun fazla izleyicisi olmaması dabu sebeple hatta şu anda yazmayacaktım ama nasıl olsa beni kimse tanımıyor yazsamda olur benim bloğum da bu sebeple fazla bilinmiyor. dediğin gibi aklıma çok kişi gelmedi aslında hep kendim geldim bana hep niye mütevazi olmaya çaışıyosun ki diye kızan yakın arkadaşlarım var hiç bişey bilmeyipte bana akıl veren benim de karşısında evet neden olmasın diye dinlediğim çok kişi ve olay olmuştur.bu nerede nasıl sonlanır bilmiyorum Allah yardımcımız olsun fazla mütevazilikte yapmayayım değil mi ?

    YanıtlaSil
  2. Yorumunuz için teşekkürler..Aslında yazının alıntı olduğunu belirttim..Ancak yazarla aynı fikirde olduğum için özellikle paylaşmak istedim..Fazla mütevazı da olmamak gerek;gerçek sanırlar..

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...